140DRC83000 Redundant Power Supply Module Schndier Modicon Quantum I / O
Wisdomlong Technology CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : Schndier
Model Number : 140DRC83000
Place of Origin : France
MOQ : 1
Price : negitiation
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 100
Delivery Time : 3-5days
Packaging Details : in box
Product Name : Redundant Power Supply Module 140DRC83000
Product : Redundant Power Supply Module
Model : 140DRC83000
Brand : Modicon
Addressing requirement : 0.5output word
Redundant : 12
Discrete output number : 8
Country of origin : France
Contact Now
Redundant Power Supply Module 140DRC83000 Schndier Modicon Quantum I/O
Product Description of Redundant Power Supply Module 140DRC83000
OTHER SUPERIOR PRODUCTS
Yasakawa Motor, Driver SG- Mitsubishi Motor HC-,HA-
Westinghouse Modules 1C-,5X- Emerson VE-,KJ-
Honeywell TC-,TK- GE Modules IC -
ABB Module AB Module 1756-,1759- Tourch Screen 2711-
Mitsubishi Drive MR- , Motor HA -,HC Emerson MoudlesVE- ,KJ -
Fanuc motor A0-, Drive Yokogawa transmitter EJA-
Rosemount Transmitter 3051- Schneider Module 140-
Panasonic Motor , Drive MH- Siemens Module 6ES-, Touch Screen 6AV-
Specifications OF Redundant Power Supply Module 140DRC83000
Manufacturer: Modicon Quantum
Series: Quantum I/O
Weight: 2 lb
Product or component type: Relay discrete output module
Discrete output number: 8
Contacts type and composition: 1 NO/NC
Contact form: Form C
Discrete output voltage: 20...250 V AC
30...150 V DC
5...30 V DC
Maximum load current: 100 mA 30...50 V DC L/R = 10 ms
2 A 250/30 V AC/DC tungsten 1/4 hp cos phi = 0.4
3 A 250/30 V AC/DC
300 mA 30...50 V DC resistive
5 A 250/30 V AC/DC resistive at 60 °C
Surge current: <= 20 A for 10 ms capacitive
Switching frequency: 30 Hz resistive
F = 0.5/I²L inductive
Switching capacity in VA: 1250 VA resistive
Response time on input opening: <= 10 ms at state 0 to state 1
<= 20 ms at state 1 to state 0
Mechanical durability: 10000000 cycles
Electrical durability: 100000 cycles 100 mA 30...150 V DC L/R = 10 ms
100000 cycles 30...150 V DC interposing relay
100000 cycles 300 mA 30...150 V DC resistive
100000 cycles 5 A 30 V DC resistive
200000 cycles 5 A 250 V AC resistive
50000 cycles 500 mA 30...150 V DC resistive
Output overvoltage protection: Internal by varistor, 275 V
Isolation between channels: 1780 Vrms AC for 1 minute
2500 V DC
Isolation between channels and bus: 1780 Vrms AC for 1 minute
2500 V DC for 1 minute
Power dissipation: 2.75 W + (0.5 x the number of points on)
Marking: CE
Local signalling: 1 LED green bus communication is present (Active)
1 LED red external fault detected (F)
8 LEDs green input status
Bus current requirement: 560 mA